ضیافتی برای ماشین بازها؟!

به گزارش وبلاگ اشاره، در سال های اخیر و با بالا گرفتن تب خودروهای کلاسیک در ایران، بیش از پیش شاهد برگزاری همایش ها و دورهمی هایی خودرویی در سراسر کشور هستیم. این گونه رویدادها که زمانی تنها مختص خودروهای کلاسیک و قدیمی بودند، این روزها برای خودروهای مدرن نیز برگزار می شوند و حتی مالکین برندها و محصولات چینی و حتی وطنی که از نظر اصالت در برابر برندهای معتبر و مطرح اروپایی و ژاپنی حرف های چندانی برای گفتن ندارند نیز چنین برنامه هایی برگزار می نمایند. حال سوالی که ممکن است برای بسیاری از مخاطبان و ناظرین بیرونی پیش بیاید این است که هدف از گرد هم آمدن خودروهایی از یک برند و یا مدل خاص چه هدف و نتایجی می تواند داشته باشد؟

ضیافتی برای ماشین بازها؟!

از سرگرمی تا انتقال دانش

دقیقا تعیین نیست که برگزاری های گردهمایی های خودرویی یا درقالب کلوپ ها با نام Club Meeting دقیقاً به چه تاریخی بازمی گردد؛ اما می توان گفت که از دهه های ابتدایی پیدایش خودرو رسم بوده که عده ای از عاشقان خودرو با مرکب هایشان در کنار هم جمع شوند. در حقیقت خودروهایی خاص می توانند هویتی مضاعف به مالکان شان ببخشند که علاوه بر ایجاد یک تعلق خاطر می تواند به ایجاد یک اتحاد محبت آمیز با سایر مالکین آن خودرو بینجامد.

تاریخ گردهمایی های خودرویی در ایران نیز دقیقاً تعیین نیست که به چه دهه ای بازمی گردد؛ اما بسکمک از پیشکسوتان سخن از دورهمی هایی در حاشیه مسابقات باند قلعه مرغی در دهه چهل به میان آورده اند. علاوه بر این عنوان شده که در همان دههٔ و دههٔ پنجاه رسم بوده که مالکین خودروهای خاص گاهی در مقابل بعضی رستوران ها و پاتوق هایی نظیر چاتانوگا، هتل دربند، بولینگ عبدو و مجموعه گل یخ جمع می شدند. این فرایند جسته و گریخته بعدها در دهه هفتاد در مناطقی نظیر میدان نیلوفر تهران ادامه یافت.

کاتالوگ واصاتو از آرشیو علی برطرفتی (کلیک کنید)

کاتالوگ واصاتو از آرشیو علی برطرفتی (کلیک کنید)

کاتالوگ واصاتو از آرشیو علی برطرفتی (کلیک کنید)

قبلی 1 از 3 بعدی

در کشورهای غربی و ژاپن، به تدریج کلوپ هایی با موضوع خودروهایی با ملیت یکسان، برندهای خاص و بعضاً براساس محل زندگی مالکین تشکیل شد که اکثراً به صورت فعال برنامه هایی برای گردهمایی مالکین و خودروهایشان ترتیب می دادند. این برنامه ها معمولاً با صرف یک وعده غذایی و یا میان وعده یا نوشیدنی شروع و یا سرانجام می یافت و مالکین فرصت داشتند در کنار یکدیگر از علایق هم و خبرهای نو آگاه شوند.

علاوه بر سرگرمیاتی که این مالکین با سلیقه یکسان در کنار هم از آن لذت می بردند، انتقال دانش فنی و فرهنگ سازی نیز بخشی جدایی ناپذیر بود. معمولاً مالکین و علاقمندان مسائل شایع بین محصولاتی مشابه را با یکدیگر و سایر علاقمندان به اشتراک می گذاشتند و تجارب خود پیرامون برطرف این موارد، بهسازی و یا بازسازی را به هم منتقل می کردند.

در بخش فرهنگسازی نیز می توان به این نکته اشاره نمود که بسکمک از مردم عادی و یا رهگذران با تماشا این خودروها در کنار هم، با دید متفاوتی به این اتومبیل ها نگاه می نمایند و با معاشرت با مالکین و مشاهده جو محبت آمیز بین اعضای کلوپ، حس خوبی نسبت به این پدیده می نگرند. ایجاد حس تعلق خاطر و همبستگی، پشتیبانی و کمک مالکین و علاقمندان به یکدیگر و خرید و فروش قطعات اصلی و کمک برای پیدا کردن یک اتومبیل با قیمت و شرایطی مناسب از جمله دیگر محاسن تشکیل کلوپ های خودرویی و برگزاری گردهمایی هایی با موضوع اتومبیل است.

یک مثال وطنی

دقیقاً تعیین نیست که برند ب ام و چه زمانی به ایران وارد شد؛ اما آنچه مسلم است ورود این برند باواریایی به ایران از دهه های ابتدایی صده 1300 در قالب موتورسیکلت های شناخته شده این شرکت بود. با این حال، شروع اوج گیری معروفیت ب ام و در ایران به اواخر دهه سی خورشیدی و اخذ نمایندگی شرکت واصاتو (وهابزادگان) بازمی گردد. این شرکت که تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی نماینده رسمی ب ام و در کشورمان بود، در دهه های چهل و پنجاه نقشی کلیدی در مطرح شدن این کمپانی به عنوان یکی از بهترین خودروسازان آلمانی در میان مردم عادی و علاقمندان کشورمان داشت.

اهمیت شرکت وهابزادگان در سطح دنیای را باید در 518 های وارد شده به ایران و نوع تریم آن ها یعنی دولوکس یا Deluxe جستجو کرد. این نوع نامگذاری که در دنیا تقریباً نادر است از آنجا نشات می گیرد که ظاهراً از سال 1355 و با عرضه مدل فیس لیفت شده نسل E12، بیشتر مدل های E12 بازار ایران به ب ام و آفریقای جنوبی سفارش داده می گردد که مدل E12 صادراتی را با موتور 1.8 لیتری با نام 518 مونتاژ می کرد که امکانات کابینش مشابه مدل لوکس تر 525 بوده است. چنین مدلی برای بازار ایران بسیار مناسب بود چرا که به لطف موتور کوچک، از شر عوارض گمرکی سنگین خلاص می شد و از طرف دیگر امکاناتی درخور یک خودروی نیمه لوکس مناسب برای بازار ایران داشت.

با وقوع انقلاب اسلامی و تعطیلی و به آتش کشیده شدن شرکت واصاتو و قطع واردات، محموله ب ام و 518های صادراتی آفریقای جنوبی دیگر به ایران نمی رسد و ظاهراً سر از یونان و بلژیک درمی آورد.

علی نوریانی

محمد وهاب زاده

قبلی 1 از 2 بعدی

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، شرکت نوریانی که سابقاً نمایندگی موتورسیکلت های ب ام و در ایران را در اختیار داشت به عنوان نماینده رسمی بخش خودروسازی نیز مشغول به کار می گردد. این شرکت در دهه هفتاد خورشیدی نقش بسزایی در زنده ماندن برند و اعتبار ب ام و در ایران داشت و توانست با واردات نسل های مختلف سری 3، سری 5 و حتی سری 7 و محصولاتی نظیر Z3، چهره مدرن و متفاوتی از ب ام و را به ایرانیان بشناسد. شرکت نوریانی کوشش هایی برای مونتاژ محصولاتی از ب ام و در استان سمنان و بعلاوه ورود سری 3 و 5 به ناوگان پلیس ایران داشت که هرگز محقق نشد.

با از سر گیری واردات در دهه هشتاد خورشیدی، شرکت نوریانی نیز فعالیت خود را بیش از پیش توسعه داد و با گشایش تعمیرگاه های مختلف در شهرهای مختلف کشور، کمک رسان مالکین محصولات این کمپانی آلمانی بود. کمی بعد نمایندگی شرکت نوریانی فسخ شده، شرکت پرشیا خودرو مسئول ارائه خدمات و سرویس و فروش محصولات ب ام و در ایران شد. در سال های اخیر و با وجود وضع محدودیت واردات و البته مسائل تحریمی، فعالیت های شرکت پرشیا خودرو هنوز هم ادامه دارد و این شرکت بیشتر به ارائه خدمات به محصولات قبلی ب ام و، فروش نمونه های دست دوم و البته حضور در بازار خودروهای کلاسیک روی آورده است.

برند معتبر و باقدمتی مثل ب ام و، در ایران هواداران و عاشقان زیادی دارد که از همان دهه چهل خورشیدی، خودروهایشان را عاملی برای همدلی و دورهمی دانسته اند. شرکت های نمایندگی ب ام و نیز این فرصت را مغتنم شمرده اند و در دوره هایی به حمایت از این دورهمی ها و حتی برگزاری آن ها پرداخته اند. علاوه بر این و با تشکیل کلوپ هایی برای مالکین ب ام و، همایش هایی با موضوع این برند آلمانی و به بهانه های مختلفی نظیر سالگرد ارائه یک نسل خاص برگزار شده است که به هماهنگی و همدلی مالکین و علاقمندان ب ام و کمکی شایان ذکر نموده است.

در انتها توجه شما را به عکس های یکی از گردهمایی های خودروهای ب ام و که به تازگی درتهران برگزار شد جلب می نمایم (عکس ها از محمدرضا اناری):

تصاویر گالری گردهمایی خودروهای ب ام و

تصاویر گالری گردهمایی خودروهای ب ام و

تصاویر گالری گردهمایی خودروهای ب ام و

تصاویر گالری گردهمایی خودروهای ب ام و

تصاویر گالری گردهمایی خودروهای ب ام و

تصاویر گالری گردهمایی خودروهای ب ام و

تصاویر گالری گردهمایی خودروهای ب ام و

تصاویر گالری گردهمایی خودروهای ب ام و

تصاویر گالری گردهمایی خودروهای ب ام و

تصاویر گالری گردهمایی خودروهای ب ام و

قبلی 1 از 10 بعدی

***

شما می توانید در وبلاگ اشاره نگاهی به آگهی های خرید و فروش انواع خودروهای کلاسیک و قدیمی بیاندازید.

منبع: بلاگ دیوار

به "ضیافتی برای ماشین بازها؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضیافتی برای ماشین بازها؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید