7 فیلم ورزشی و داستان واقعی آن ها

به گزارش وبلاگ اشاره، بعضی از فیلم های هالیوود، یک داستان واقعی پشت خود دارند که آن ها را زیباتر نموده است.

7 فیلم ورزشی و داستان واقعی آن ها

به گزارش گروه فرهنگی وبلاگ اشاره، گاهی اوقات هالیوود تصویر شخصیت ها و رویداد های واقعی را به درستی دریافت می نماید، اما سازندگان فیلم، اغلب داستان را به نفع خود در گیشه تغییر می دهند. در اینجا هفت فیلم ورزشی معروف و داستان های واقعی پشت هر کدام را مرور می کنیم:

1 - گاو خشمگین (1980)

تغییرات هالیوودی: در این فیلم که بر اساس زندگینامه قهرمان سابق بوکس جیک لا موتا، برادر کوچکتر برانکس بول ساخته شده است، جویی یک شخصیت اصلی است. او به اسم مدیر برنامه ها، مشاور مورد اعتماد و شریک آموزشی لا موتا ظاهر می گردد.

داستان واقعی: شخصیت جویی در واقع یک کامپوزیت است که بیشتر بر اساس پیت ساویج (متولد پترلا)، دوست لا موتا و نویسنده اتوبیوگرافی است.

به گزارش ESPN، بیشتر صحنه های جویی لا موتا که خود بوکسور بود، واقعاً بین لا موتا و سَوِج رخ داد؛ از جمله جدا شدن و در نهایت آشتی آن ها. در سال 1980 گزارش شد که جویی لا موتا قصد داشت به خاطر افترا از دوست خود شکایت کند، اما هیچ شکایتی در این زمینه انجام نشد.

افتخار در مراسم اسکار: این فیلم، نامزد هشت جایزه بود. رابرت دنیرو، بازیگر نقش اصلی، برنده اسکار برترین بازیگر نقش اول مرد شد.

2 - ارابه های آتش (1981)

تغییر هالیوودی: این داستان هالیوودی برنده اسکار، روی هارولد آبراهامز، یک یهودی انگلیسی و اریک لیدل، مسیحی اسکاتلندی تمرکز می نماید که در رقابت های المپیک 1924 پاریس برای بریتانیا خبرساز شدند.

وقتی لیدل متوجه می گردد که مسابقه دوی 100 متری که قرار بود در آن رقابت کند، در روز یکشنبه برگزار می گردد، از شرکت در مسابقه امتناع می نماید و در عوض لرد اندرو لیندسی، هم تیمی او دویدن در دوی 400 متر را به جای خودش به او پیشنهاد می دهد و لیدل هم مدال طلا را در این رشته کسب می نماید.

داستان واقعی: تصمیم لیدل برای شرکت نکردن در دوی 100 متر لحظه آخری نبود. بر اساس گزارش تایم، برنامه مسابقات المپیک ماه ها قبل از مسابقات اعلام شده بود و لیدل تصمیم خود را زودتر اعلام نموده بود. علاوه بر این، لیندسی درست قبل از مسابقه صندلی خود را به لیدل پیشنهاد می نماید، اما در واقعیت لیدل زمان زیادی برای تمرین در این رشته داشت. نکته قابل توجه این است که لیندسی شخصیتی ساختگی است و بر اساس فردی به نام لرد دیوید باگلی که در المپیک 1924 مدال طلا برنده شده بود، ساخته شده است.

افتخار در مراسم اسکار: این فیلم نامزد هفت جایزه اسکار بود. این فیلم چهار اسکار دریافت کرد که یکی از آن ها اسکار برترین فیلم بود.

3 - قلبی مانند چرخ (1983)

تغییرات هالیوودی: این فیلم به معروفیت شرلی مالدونی که به اسم اولین بانوی مسابقات درگ شناخته می گردد، می پردازد؛ زیرا او با شک و تردید، زن ستیزی و روابط حرفه ای سر و کار دارد و بیشتر فیلم روی این تمرکز دارد که مالدونی با کسی وارد رقابت می گردد که به او علاقه دارد.

داستان واقعی: شرلی مالدونی با اینکه یکی از مشاوران فیلم بوده است، در مصاحبه خود با رسانه ها درباره این فیلم گفت که حتی رنگ چشمان بازیگر نقش اصلی برای نقش او درست نبوده و این فیلم از حقیقت دور شده است. او بعلاوه اظهار نموده است که وی پوستر های فیلم را خریده و آن ها را آتش زده است.

افتخار در مراسم اسکار: این فیلم یکی از نامزد های اسکار بود، اما هیچ جایزه ای کسب نکرد.

4 - لیگ خودشان (1992)

تغییرات هالیوودی: این فیلم درباره یک تیم بیسبال بانوان و ماجرا های آن هاست که در لیگ بیسبال بانوان آمریکا بازی می نمایند و یک فصل این لیگ از سال 1943 تا 1954 به طول می انجامد.

داستان واقعی: تمام داستان ها درباره لیگ و این تیم واقعی است، اما تنها مسئله ای که در این باره وجود دارد، این است که شخصیت های این فیلم کاملا غیر واقعی و ساختگی هستند.

5 - رودی (1993)

تغییرات هالیوودی: با نزدیک شدن به آخرین بازی فوتبال نوتردام در فصل، هم تیمی های رودی روتیگر با پای پیاده، پیراهن های خود را یکی یکی بر روی میز دان دیوین می اندازند و با سرسختی از سرمربی درخواست می نمایند که اجازه دهد خودش را آماده نموده و بازی کند.

داستان واقعی: روتیگر در 17 ثانیه پایانی بازی نوتردام در سال 1975 مقابل جورجیا تِک بازی کرد. او باعث اخراج شدن مدافع کناری تیم حریف شد، اما دیوین به نیویورک تایمز گفت: صحنه احساسی فیلم که همه بازیکنان پیراهن هایشان را درآوردند و از مربی درخواست کردند ذره ای حقیقت ندارد. او گفته است: هرکسی که من را می شناسد می داند که اگر بچه ای بیاید و پیراهن خود را روی میز من بگذارد، دیگر هرگز آن را نمی بیند.

6 - سی بیسکیت (2003)

تغییرات هالیوودی: به نظر می رسد چند روز قبل از مسابقه قرن که سی بیکست را در مقابل دریاسالار جنگی قرار می دهد، سوارکار اسب در تصادفی دچار جراحت می گردد و منجر می گردد که جورج وولف به جای او سوار اسب گردد. چند ماه بعد، پس از جراحت سی بیسکیت، پولارد و اسب در مدت زمان کوتاهی برای مسابقه سانتا آنیتا آماده می شوند و جایزه را می برند.

داستان واقعی: به گزارش واشنگتن پست، این فیلم بر اساس کتاب پرفروش Seasbiscuit: An American Legend نوشته لورا هیلنبراند ساخته شده است و جدول زمانی مسابقه را برای جلوه های نمایشی تغییر داده اند. در حقیقت، مصدومیت پولارد ماه ها قبل از مسابقه بزرگ رخ داد و او بعداً سه بار قبل از نقص سانتا آنیتا با Seasbiscuit مسابقه داد. این روزنامه بعلاوه خاطرنشان می نماید که رویداد سانتا آنیتا حتی شباهت کمی به نحوه اجرای مسابقه نداشت و یک مکالمه داستانی عجیب در اواسط مسابقه بین پولارد و ژوکی رقیب جورج وولف را بیان می نماید.

افتخار در مراسم اسکار: این فیلم در 7 بخش نامزد دریافت جایزه اسکار بود، اما هیچ جایزه ای کسب نکرد.

7 - نقطه کور (2009)

تغییرات هالیوودی: این فیلم اقتباسی از کتاب نقطه کور: تکامل بازی است که زندگی مایکل اوهر را از بی خانمان بودن تا تبدیل شدن او به یک ستاره فوتبال آمریکایی دنبال می نماید. اوهر به وسیله یک خانواده پولدار به فرزندی قبول می گردد و مادر او لی آن توهی به او یاد می دهد که چگونه فوتبال آمریکایی بازی کند.

داستان واقعی: پدر او، شان توهی فیلم را دقیق توصیف نموده است، اما مایکل اوهر بعد ها در کتاب اتوبیوگرافی خود نوشت که این فیلم سعی نموده است او را یک فرد کندذهن نشان دهد در حالی که اوهر در مدرسه و دانشگاه برترین عملکرد را داشته است و در طول زندگی اش به مطالعه در فوتبال آمریکایی پرداخته است.

افتخار در مراسم اسکار: این فیلم برای دو جایزه نامزد شده بود و ساندرا بولاک در نقش مادر اوهر پیروز به دریافت برترین بازیگر نقش اول زن شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "7 فیلم ورزشی و داستان واقعی آن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 فیلم ورزشی و داستان واقعی آن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید