تکلیف تعرفه واردات خودرو برای سال 1401 تعیین شد

به گزارش وبلاگ اشاره، قریب به 3 سال گذشته همه کارشناسان با بیان ریشه مسائل متعدد کمی، کیفی و قیمتی خودروهای فراوری داخل، ممنوعیت واردات خودرو و انحصار حاصل از آن را باعث بدترشدن شرایط این صنعت و آسیب تماشا هرچه بیشتر منافع مردم می دانستند، اما در آن موقع گروهی به هر علت و منافع با این استدلال مخالفت کردند. اکنون پس از گذشت چند سال خبر از آزادی واردات خودرو می آید. طبق مصوبه مجلس مقرر شده است، برای سال آینده تعداد 50.000 دستگاه خودرو سواری و 20.000 دستگاه خودرو سواری دوگانه سوز (هیبریدی و برقی) وارد گردد.

تکلیف تعرفه واردات خودرو برای سال 1401 تعیین شد

ممنوعیت واردات تمام خودرو های سواری به کشور از سال 1396 تا کنون سبب شد تا بسیاری از نمایندگی ها، شرکت ها و مجموعه هایی که به کار واردات خودرو مشغول بودند و پتانسیل ایجاد حدود 14 هزار شغل را داشتند، با ریزش متخصصان و نیرو های آموزش دیده خود به ناچار روبرو شدند.

صالحی نیا، رئیس سازمان توسعه و نوسازی صنایع ایران اعلام نمود که تعرفه واردات خودرو برای سال 1401 فعلاً تغییری نکرده است و همان تعرفه های 40 الی 75 درصدی بر اساس حجم موتور برای واردات خودرو در نظر گرفته خواهد شد.

صالحی نیا ادامه داد که خودروهای هیبریدی ـ برقی کمترین تعرفه را خواهد داشت و سایر خودروها در دسته های مختلفی بر اساس حجم موتور دسته بندی می گردد، بدین صورت که 4 دسته 1000 سی سی، 1000 تا 1500 سی سی، 1500 تا 2000 سی سی و 2000 تا 2500 سی سی برای تعرفه واردات خودرو در نظر گرفته می گردد.

صالحی نیا بعلاوه گفت که تعرفه هر سال را حداکثر 15 بهمن به دولت پیشنهاد می دادیم و دولت تصویب می کرد، اما سال جاری به علت اینکه امکان واردات خودرو وجود نداشت، پیشنهادی نیز برای تعرفه ارائه نکردیم، اما از پیشنهاد ها درباره کاهش یا افزایش تعرفه استقبال می کنیم.

بر اساس گفته صالحی نیا فعلاً تعرفه واردات خودرو تغییری نکرده و تا بازشدن واردات خودرو ممکن است اتفاقات و تصمیمات مختلفی برای فرایند واردات خودرو گرفته گردد.

کاهش تعرفه واردات خودرو، آزادسازی واردات و متعاقباً ایجاد انگیزه مضاعف برای خودروسازان داخلی جهت افزایش بیشتر کیفیت محصولات خود و البته خدمات پس ازفروش مناسب تر بیان نمایند.

***

شما می توانید اخبار روز خودرو را در بلاگ وبلاگ اشاره بخوانید.

جدیدترین آگهی های خودرو
منبع: بلاگ دیوار

به "تکلیف تعرفه واردات خودرو برای سال 1401 تعیین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکلیف تعرفه واردات خودرو برای سال 1401 تعیین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید